۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۳

جبهه اصلاحات ایران:

آخرین بیانیه جبهه اصلاحات ایران درخصوص انتخابات: حل مشکلات کشور در گرو برگزاری انتخابات آزاد است

جبهه اصلاحات ایران در بیانیه ای موضع گیری خود در انتخابات پیش رو را بیان کرد.

آخرین بیانیه جبهه اصلاحات ایران درخصوص انتخابات: حل مشکلات کشور در گرو برگزاری انتخابات آزاد است
جبهه اصلاحات ایران

به گزارش اصلاحات نیوز؛ جبهه اصلاحات ایران پس از ماه‌هاى متمادی بررسی و رصد تحولات سیاسی کشور، عملکرد حاکمیت و دست‌اندرکاران انتخابات و دریافت نظرات کارشناسان و احزاب در سراسر کشور و به خصوص با توجه به رویکرد مردم، راهبرد انتخاباتی خود را براى انتخابات پيش‌رو بر مبناى اين‌که نمى‌تواند در انتخاباتی تهی از معنا، غیررقابتی، غیرمنصفانه و غیرمؤثر در اداره کشور شرکت کند، تعيين کرد. به‌رغم اين اعلام نمود که تمام مساعی خود را برای اقناع یا الزام حاکمیت به برگزاری انتخابات مطلوب مبذول مى‌دارد.
هرچند که با وجود همه هشدارها و انذارها و روشن کردن پيامدهاى سیاست محدودسازی قدرت انتخاب ملت طى سال‌هاى بسيار شاهد بوديم که اعمال نظارت استصوابی و سلب قدرت و اختیار و مسدودسازی مجاری اِعمال خواست و اراده ملت نه تنها متوقف نشد بلکه هر چه جلوتر آمديم رو به تزايد گذاشت. به طورى که اينک یکی از عوامل اصلی ناکارآمدی نظام حکمرانی، نابسامانی‌ها و بحران‌ها در حوزه‌های مختلف سياسى، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را مى‌توان نظارت استصوابی و محدود کردن حق انتخاب مردم برشمرد که در نهايت به ناجمهوريت نظام ختم مى‌شود. حال آنکه پس از پبروزى انقلاب اسلامى که اينک در ايام سالگرد آن به سر مى‌بريم امام راحل در آستانه هر انتخاباتى تأکيد داشتند: «باید مردم را برای انتخابات آزاد بگذاریم و نباید کاری بکنیم که فردی بر مردم تحمیل شود».
با اين وصف قانونى کردن روند ناصواب گذشته از طريق مصوبه جدید و پر مسأله اصلاح قانون انتخابات و نيز تشديد رفتار تنگ‌نظرانه مجريان و ناظران در اين دوره انتخابات به‌رغم تأکيد رهبرى بر رقابت واقعى ميان همه سلايق عملاً نشان داد اين وضعيت انتخابات را از معنا تهی کرده است. در عين حال به نظر مى‌رسد که فقدان اثربخشی نهادهای انتخابی، امید اکثریت مردم به بهبود اوضاع کشور از طریق شرکت در انتخابات را نيز منتفی ساخته است.
به هر حال ما به‌عنوان مجموعه احزاب و شخصیت‌های اصلاح‌طلب در جبهه اصلاحات ايران در عين آنکه همچنان انتخابات و صندوق رأی را بهترین مجرای اعمال اراده ملت در تعیین سرنوشت‌شان می‌دانیم، اما با اتکاء به آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و وفادار به قانون اساسی و پای‌بند به حقوق مصرح و بنیادین ملت که در فصل سوم این قانون مورد تاکید قرار گرفته، اعلام می‌کنیم که متأسفانه امکان ارائه فهرست در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در تهران را نداریم.
جبهه اصلاحات ایران همچنین، ضمن هشدار به اینکه مسئولیت تبعات و مخاطرات ناشی از کاهش مشارکت مردم در انتخابات برای اقتدار و امنیت ملی بر عهده‌ نهادها و مقاماتی است که صندوق رأی در کشور را فاقد اثربخشی کرده‌اند، اعلام می‌دارد، تنها راه حل مشکلات کشور ایجاد مجلس و دولت قوی و مستقل از طریق برگزاری انتخابات آزاد، منصفانه، رقابتی و مؤثر در اداره امور کشور با حضور نمایندگان همه طيف‌ها و سلايق فکرى است.
از این رو ما، تن دادن حاکمیت به برگزارى انتخابات آزاد، رقابتی و معنادار را در صدر مطالبات خود قرار داده و در کنار فعاليت برای قدرتمند شدن جامعه ایران، سعى خویش را برای برگزاری چنین انتخاباتی در آینده نیز به کار خواهيم بست.
جبهه اصلاحات ایران
٢١ بهمن ماه ۱۴۰۲

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید