۱۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۴

بحران جنگ در منطقه/ آیا پای ایران به جنگ مستقیم باز می‌شود؟

دیپلمات پیشین وزارت خارجه ایران با تحلیل شرایط بحرانی منطقه به اصلاحات نیوز می‌گوید: غرب معتقد است که ایران تسلیحات و پول و آموزش در اختیار این گروه‌ها قرار می‌دهد ولی خود آمریکایی‌ها هم بعضا گفته اند که سندی در دست ندارند که ایران این عملیات را فرماندهی کرده باشد.

بحران جنگ در منطقه/ آیا پای ایران به جنگ مستقیم باز می‌شود؟
قاسم محبعلی دیپلمات پیشین وزارت خارجه ایران

قاسم محبعلی دیپلمات پیشین وزارت خارجه ایران با تحلیل شرایط بحرانی منطقه و ادامه جنگ و درگیری‌ها در دریای سرخ، یمن و سایر نقاط منطقه، به اصلاحات نیوز می‌گوید:  چه حوثی های یمن و چه گروه‌های شیعه عراقی، یا حزب الله در لبنان، ایران بارها اعلام کرده که دخالتی در تصمیمات این گروه‌ها ندارد. اما به طور کلی از اقدامات انها در سطوح مختلف حمایت کرده است. غرب معتقد است که ایران تسلیحات و پول و آموزش در اختیار این گروه‌ها قرار می‌دهد ولی خود آمریکایی‌ها هم بعضا گفته اند که سندی در دست ندارند که ایران این عملیات را فرماندهی کرده باشد. البته در مورد یمن بعضا گفته اند که گروه‌های از حزب الله و سپاه پاسداران در آنجا هستند، اما هیچیک سندی  اعلام نکرده‌اند. حالا اگر ایران یا آنها بپذیرند که مسئولیت حملات با ایران است، داستان فرق می‌کند.

غرب معتقد است که ایران تسلیحات و پول و آموزش در اختیار این گروه‌ها قرار می‌دهد ولی خود آمریکایی‌ها هم بعضا گفته اند که سندی در دست ندارند که ایران این عملیات را فرماندهی کرده باشد. البته

وی ادامه داد: حتی شاید آمریکایی‌ها هم به این نتیجه هم برسند که ایران پشت این حملات بوده است، به دلیل اینکه نشان دادن واکنش به ایران هزینه بالایی دارد، طبیعی است که اعلام نکنند که پای ایران درگیر بوده، چون آن زمان مجبورند که مستقیم به خود ایران واکنش نشان دهند.

محبعلی با بیان این موضوع که تاکنون ایران احتیاط کرده است، گفت: هم در قضیه غزه که گفت ما در جریان نبودیم هم سایر جاها سعی کرده فقط حمایت اخلاقی و سیاسی داشته باشد و مسئولیت اقدامات را نپذیرد. تا زمانی که ایران مستقیما مسئولیت را نپذیرد و یا از داخل ایران اقدامی علیه آمریکایی‌ها نشود و آمریکایی‌ها کشته نشوند، بعید می‌دانم حمله ای علیه ایران صورت بگیرد و آمریکا پای ایران را به این درگیری‌ها بکشانند.

این کارشناس می‌گوید: یکی از این  نگرانی‌هایی که وجود دارد، گسترش جنگ غزه در سطح منطقه است که احتمالش اکنون بالا است.

تاکنون ایران احتیاط کرده است، هم در قضیه غزه که گفت ما در جریان نبودیم هم سایر جاها سعی کرده فقط حمایت اخلاقی و سیاسی داشته باشد و مسئولیت اقدامات را نپذیرد. تا زمانی که ایران مستقیما مسئولیت را نپذیرد و یا از داخل ایران اقدامی علیه آمریکایی‌ها نشود و آمریکایی‌ها کشته نشوند، بعید می‌دانم حمله ای علیه ایران صورت بگیرد و آمریکا پای ایران را به این درگیری‌ها بکشانند.

محبعلی با تاکید بر این موضوع که اسرائیل از گسترش جنگ سود می‌برد، گفت: همین اتفاقاتی که در دریای سرخ رخ داده، پای انگلیس و آمریکا را وارد جنگ کرد، در قضیه عراق پای آمریکا را به جنگ باز کرد. اسرائیل قطعا بیشترین علاقه را دارد تا پای آمریکا را به جنگ با ایران باز کند و با این کار توجهات را از جنگ غزه دور کند. البته در کنار اسرائیلی‌ها، روسیه هم از این قضیه نفع می‌برد چرا که درگیری ها در منطقه مسئله جنگ با اوکراین کنار می‌رود. از سوی دیگر عربستان هم بعد از صلح و آتش بس با حوثی ها، اثر پیکان درگیری را از خودش به سمت حوثی ها و آمریکا و البته ایران برگردانده است و با تضعیف ایران، از دو طرف امتیاز بگیرند.

او در ادامه می‌گوید: آمریکایی‌ها برای متوقف کردن حملاتشان علیه یمن شروطی را مطرح کرده اند. درباره امنیت آبراه‌ها و تجارت بین المللی که کمتر از 20 درصد تجارت جهانی در دریای سرخ است، به بسیاری از کشورها از جمله اسرائیل آسیب می‌زند. مثلا در آمد مصر از کانال سوئز به کمتر از 50 درصد رسیده است. خب بیشترین استفاده از این آبراه را چین، هند، کره در شرق برای ارتباط با غرب استفاده می‌کنند و از درگیری‌ها در دریای سرخ، طرف‌های زیادی خسارت می‌بینند. تا زمانی که از نظر آنها، حوثی ها و انصار الله حملات را متوقف نکنند، ممکن است جنگ در منطقه و خصوصا دریای سرخ ادامه داشته باشد.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که ممکن است اگر ترامپ روی کار بیاید، حمله به ایران را عملیاتی کند؟ گفت: بستگی به شرایط دارد، ممکن است جنگی شروع شده باشد و تا روی کار آمدن رئیس جمهور ادامه داشته باشد، طبیعتا آن زمان رفتار جمهوری خواهان با رفتار دموکرات‌ها می‌تواند متفاوت باشد. هم در حمایت از اسرائیل اگر جنگ غزه تا آن زمان پایان پیدا نکند، قطعا رئیس جمهوری که از جمهوری‌خواهان انتخاب می‌شود رویکردش نسبت به بایدن متفاوت خواهد بود. ممکن است یکی از اهداف نتانیاهو این باشد که جنگ غزه را تا انتخابات ریاست جمهوری امریکا بکشاند، چراکه اگر جنگ تمام شود ممکن است به سرنوشت گلدا مایر دچار شود که بعد از جنگ اکتبر در سال 1973، مجبور به اسعتعفا شود. اگر جنگ تا دولت بعدی آمریکا ادامه پیداکند و جمهوری خواهان روی کار بیایند، طبیعتا شدت حمایت آمریکایی‌ها از اسرائیل افزایش پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

ما را در
گوگل نیوز دنبال کنید